Powrót

Jaka woda dla dzieci

 

Jaką wodę wybrać dla dziecka?

 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych wód. Wybierając wodę dla dzieci należy wziąć pod uwagę ich wiek, a także rodzaj i skład wody (źródlana, wysokozmineralizowana, bogata w magnez i wapń).

 

Przyzwyczajanie dzieci do picia tego co w 100% naturalne, bez cukru i bez chemii jest istotne dla zdrowia dzieci. Zdecydowanie najlepsza jest woda naturalna,  naturalnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, bez cukru. Zakłada się, że dla malutkich dzieci (do trzeciego roku życia) odpowiednia jest woda niskozmineralizowana lub źródlana (ponieważ nie wyróżnia się ona wysoką zawartością składników mineralnych takich jak magnez i wapń, czyli nie obciąża organizmu dziecka), niskosodowa i niskosiarczanowa.

 

Po ukończeniu trzech lat dziecko może przyjmować naturalną, wyskozmineralizowaną wodę. Takie naturalne wzmocnienie organizmu dziecka oraz przyzwyczajanie do zdrowego nawyku picia wody jest ważne, ponieważ dziś to zwłaszcza dzieci piją wiele napoi z cukrem i konserwantami.

 

 

Woda dla dziecka i malucha

Wyróżniamy wiek 3 lat jako istotną granicę wiekową dla picia wody wysokozmineralizowanej.  Zgodnie z takim założeniem znaczenie ma przestrzeganie poniższych zasad.

 

Maluchy (do 3 roku życia) 

– nie powinny pić wody gazowanej ani też wysokozmineralizowanej,

– nie powinny pić wody z kranu, nawet przefiltrowanej, ponieważ może ona zawierać chlor, ołów, żelazo i inne metale ciężkie,

– nie wolno podawać maluchom wody ze studni, jeziora, rzeki czy nawet górskiego strumyka, ponieważ może zawierać bakterię Escherichia coli, bardzo niebezpieczną dla zdrowia.

 

 

Dzieci (od 3 roku życia) 

– mogą pić wodę gazowaną, wysokozmineralizowaną,

– nie powinny pić wody z kranu, nawet przefiltrowanej, ponieważ może ona zawierać chlor, ołów, żelazo i inne metale ciężkie,

– nie wolno podawać dzieciom wody ze studni, jeziora, rzeki czy nawet górskiego strumyka, ponieważ może zawierać bakterię Escherichia coli, bardzo niebezpieczną dla zdrowia.

 

 

Dlaczego pić wodę?

Wodę należy pić cały rok. Odpowiednio nawodniony organizm jest bardziej odporny i mniej podatny na różnego rodzaju wirusy. Woda stanowi główny składnik ludzkiego organizmu, pośredniczy w rozprowadzaniu substancji odżywczych, jej niedobory bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Dodatkowo picie czystej, naturalnej wody to praktykowanie zdrowego nawyku, ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Dodatkowo:

– woda buduje organizm – ciało człowieka w około 60% stanowi woda. Każda komórka z której zbudowane są tkanki potrzebuje wody, aby żyć,

– woda reguluje temperaturę naszego ciała (termoregulacja),

– woda wspomaga proces trawienia oraz pomaga przy dietach odchudzających,

– woda oczyszcza,

– woda poprawia samopoczucie – dzięki m.in. regulowaniu ciśnienia oraz poprawie zdolności mięśni do skurczów,

– woda poprawia nastrój, dodaje energii, sprawia, że czujemy się witalni,

– woda pomaga przy regeneracji organizmu w czasie chorób układu pokarmowego, dodatkowo pomaga przy bólach głowy, gorączce.

– wysokozmineralizowana woda jest zalecana przy anemiach (uzupełnia minerały),

– picie wody poprawia wygląd skóry,

 

 

Czy podawać dzieciom wodę smakową?

 

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to jaką wodę smakową podajemy dzieciom.

Wody smakowe to inaczej mówiąc: NAPOJE, do których producenci dodają różne składniki (niestety często cukier i konserwanty).

Przykładowo smakowe wody Cechini Muszyna: mango oraz cytryna zawierają naturalny aromat mango oraz cytryna. Skład wód jest w 100% naturalny (bez konserwantów i ulepszaczy), a napój został stworzony na bazie naturalnej, wysokozmineralizowanej wody. Nie ma na runku drugiej, tak naturalnej wody mineralnej bogatej w magnez i wapń.

Właściwości wody smakowej Cechini zostały już docenione przez konsumentów (ciekawy ranking dostępny tutaj) – cieszymy się, że z biegiem lat nasze wody trafiają w ręce świadomych konsumentów (czytających etykiety produktów), a następnie w ręce najmłodszych dzieci 🙂