Powrót

Odpowiedzialność i system obiegu zamkniętego

Bądź odpowiedzialny – zrozum „eko”

 

Wiemy, że kupując żywność „organiczną” wybieramy produkt naturalny i zdrowy. Chcemy być eko i jesteśmy wyczuleni na słowa klucze:  „eko”, „bio”, „przyjazne środowisku”. W efekcie widząc „eko znak” lub „eko obraz” – kupujemy produkt nie zastanawiając się nad kluczowymi „eko wartościami”. Czy „zieleń eko” powinna czegoś uczyć?

 

Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest dziś naprawdę wysoka. Kupujemy wiele produktów i coraz częściej analizujemy ich skład, jakość, pochodzenie. Chętnie płacimy więcej za „zielony znaczek” nie myśląc o modzie czy aktualnych trendach, a o środowisku i zdrowiu. Czy pomimo bycia „eko” nie popełniamy podstawowych błędów w życiu codziennym? Czy zdajemy sobie sprawę z podstawowych procesów, które dzieją się wokół nas? Czy wiemy, że codziennie jesteśmy częścią działań, które mają realny wpływ na środowisko i nasze życie? Czy w kategorii „życia eko” naprawdę żyjemy eko?

Z pewnością choć w temacie właściwego sortowania odpadów powiedziano już dużo, w akcji Cechini – nie piję byle czego, poruszamy to zagadnienie zwracając uwagę na fakt, że „eko” zaczyna się od nas.

To świadomość i odpowiedzialność decydują o prawdziwym, zielonym kolorze tego bardzo ważnego dla planety słowa. Nasze decyzje i wybory mają znaczenie. Nie wystarczy „zapłacić za zielone”. Dziś „eko” to styl życia, świadomość, wybór, wiedza i odpowiedzialność.

 

Pozwól nam pracować w systemie obiegu zamkniętego

 

W Cechini Muszyna zajmujemy się wydobyciem oraz rozlewem naturalnej, wysokozmineralizowanej wody, którą tworzy natura. Bogata w naturalny magnez i wapń,  wyróżniająca się unikatową kompozycją minerałów – woda Cechini Muszyna jest rozlewana do butelek szklanych oraz butelek powstałych w 100 % z recyklingu, nadających się w 100% do recyklingu.

Zależy nam na tym, aby dostarczać konsumentom naturalną wodę mineralną bogatą w wartości najlepsze dla zdrowia. Możemy to robić zgodnie z naszą misją działając w systemie „obiegu zamkniętego” – czyli obiegu, który pozwala wielokrotnie przetwarzać ten sam surowiec. Nie chcemy produkować nowych materiałów. Tworzenie dodatkowych, nowych opakowań to produkcja odpadów, które niszczą planetę i są zbędne. Przetwarzamy to co zostało już wykorzystane. Z butelek PET powstają butelki rPET, które wyróżnia czerwony, charakterystyczny znaczek (widoczny na etykiecie butelki Cechini Muszyna). Wykorzystujemy ponownie, aby nie marnować. Uczymy skąpstwa, ekonomii i oszczędności. Nie chcemy produkować od nowa – chcemy przetwarzać i nie marnować.  

 

 

Jak przetwarzać, a nie produkować – odpowiedzialność

 

Proces, który może naprawdę dużo zmienić jest prosty. Zaczynasz go Ty wyrzucając plastikową butelkę wraz z korkiem do żółtego kosza. Tylko tyle wystarczy, aby rozpocząć proces, którego celem jest przetworzenie wykorzystanego materiału, a nie wyprodukowanie nowego.

Żyjemy w czasach, w których nadprodukcja dóbr staje się problemem. Przyzwyczailiśmy się do nieodpowiedzialnego, ograniczonego tylko budżetem, ciągłego: brania, kupowania oraz konsumowania. Zapomnieliśmy o własnej odpowiedzialności za naturę i zwierzęta. Konsekwencjami zaśmiecania środowiska obarczyliśmy produkty i tworzywa. Odwróciliśmy tym samym uwagę od braków własnej wiedzy i odpowiedzialności za efekty własnych decyzji i rozwoju cywilizacji.

Sortowanie odpadów, recykling, przetwarzanie – to słowa, które powinniśmy zestawić z ekonomią, oszczędnością i rozwagą. Wiele rzeczy i produktów trafia do kosza zanim zostanie w pełni wykorzystane. Często kupujemy więcej niż potrzebujemy. Bardzo często zużywamy więcej niż jest to konieczne. Analizując sposób w jaki żyjemy z pewnością łatwiej jest być oszczędnym i ekonomicznym niż w „pełni eko”.

Zauważmy, że:

a)  idąc do sklepu i kupując żywność BIO – płacimy za jej foliowe opakowanie,

b) wyrzucając śmieci – wyrzucamy je do plastikowego worka,

c) wychodząc na spacer z psem – oddychamy spalinami miasta,

d) zmywając naczynia – wykorzystujemy płyn, którego składu nie sprawdziliśmy,

e) wychodząc na zakupy – przynosimy do domu plastikową torbę, ponieważ innej nie było,

f) wyciskając pastę do zębów – wyciskamy ją z plastikowej tubki,

g) przygotowując prezent urodzinowy dla znajomych – pakujemy go w piękną, papierową torebkę,

 

Czy patrząc na powyższe – jesteśmy codziennie w 100 % „eko”? Z pewnością nie jest to łatwe i często nie zależy od nas. Zachowanie, przyzwyczajenia, nawyki – na to mamy wpływ. Drobne rzeczy mają ogromne znaczenie:

 

a) codziennie możemy sortować odpady, propagować gospodarkę o obiegu zamkniętym,

b) zamiast kąpieli w pełnej wannie wody – możemy częściej brać szybki prysznic,

c) na zakupy możemy zabierać własną „eko” torbę i zawsze nosić zapasową w torebce,

d) pastę do zębów możemy wyciskać „aż do bólu” – do ostatniego grama,

e) zamiast 10 par spodni, trzy ale dobre,

f) zamiast kilku naczyń w zmywarce – zmywarka załadowana do pełna,

g) zamiast ulotek, wydruków – skany, dokumenty w formie elektronicznej

Małe rzeczy mają znaczenie…

 

 

Szanuj i doceniaj 

 

To co naturalne jest niezwykłe, ponieważ jest naturalnie doskonałe. Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa – niezwykle piękna i zielona. To właśnie na jej terenie zlokalizowane są źródła wody Cechini Muszyna. Czerpiemy z nich to co unikatowe – wodę bogatą w minerały życia. Ważne jest dla nas stałe podnoszenie wiedzy naszych konsumentów w dziedzinie picia wody, ponieważ widzimy jak wielką pracę w jej stworzenie wkłada przyroda.

Kropla wody, aby dostać się do rozlewni wody Cechini musi pokonać długą drogę podziemnej wędrówki zanim trafi do źródła, z którego jest pozyskiwana. Jako marka dbamy o naturę, ponieważ to właśnie natura tworzy dla nas unikatową wodę. Recykling jest dla nas ważnym procesem. Nie chcemy produkować nowych butelek – chcemy stale przetwarzać te, które zostały już wykorzystane dając im ponowne życie.

Wierzymy w to, że wysiłek  każdego z nas w temacie recyklingu i dbałości o środowisko, pomoże nam cieszyć się pięknem przyrody i ocali wiele unikatowych istnień.

 

 

Nie musimy dziś zmieniać świata. Wystarczy, że o niego zadbamy. 

sortowanie odpadów cechini muszyna