Powrót

Woda alkaliczna

 

Woda alkaliczna na zakwaszanie organizmu? To niestety mit…

 

Wiele osób zadaje nam ostatnio pytania dotyczące pH wody Cechini Muszyna. Z pewnością pojawienie się reklam TV, skoncentrowanych na terminie „alkaliczna” – przyczyniło się do tego, że pytanie o pH wody przybrało na sile.

Cechini Muszyna – naturalna woda mineralna bogata w składniki mineralne takie jak magnez i wapń, wydobywana jest z terenów miejscowości uzdrowiskowej – Muszyna.   W wodzie Cechini pH wynosi 6,5. Rozgazowana woda Cechini może osiągnąć pH 7.

 

 

Do rzeczy – poniżej przedstawiamy kilka informacji o wodzie alkalicznej.

 

1. Woda alkaliczna charakteryzuje się odczynem zasadowym (pH > 7), podczas gdy odczyn większości wód mieści się w zakresie 5 – 7. Skala pH pozwala na ocenę kwasowości i zasadowości wybranych roztworów na podstawie obecnych w nich jonów, a jej zakres wynosi od 0 do 14. Roztwory o pH < 7 mają charakter kwasowy, natomiast roztwory o pH > 7 cechuje odczyn zasadowy.

 

2. Mitem jest, że woda alkaliczna może odkwaszać organizm. Nie możemy znacząco wpłynąć na zmianę pH krwi, ponieważ pH krwi jest stałe. Dietą jesteśmy w stanie tylko nieznacznie wpłynąć na ewentualne odchylania wskaźnika pH.

 

3. Kwasu solnego w żołądku nie zneutralizujemy wodą alkaliczną, która jest zwyczajnie zbyt słaba… Za słaba, aby w jakikolwiek sposób „wygrać” z kwasem.

 

4. Pojęcie: „zakwaszenie organizmu” jest często mylone z kwasicą. Kwasica to stan, w którym równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest zaburzona, a przewagę osiągają kwasy. W wyniku tego procesu spada pH krwi poniżej 7.35. Należy jednak pamiętać, że kwasica to szczególny stan. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów kwasicy, a na temat jej przyczyn i objawów wypowiadają się lekarze.

 

Przedstawiamy kilka wybranych opinii dietetyków, które udało nam się znaleźć w sieci:

cechini muszyna

Jaką wodę pić? 

Zawsze wybór Waszej wody pozostawiamy Wam 🙂

Pamiętajcie o tym na jakie wartości wody zwracać uwagę, czytajcie etykiety produktów i wybierajcie to, co w naturalny sposób wzmacnia organizm.