Powrót

Woda wysokozmineralizowana w diecie kobiet

Woda jest niezbędna w procesach przemiany materii. Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 – około 2,5L wody, której regularne spożywanie pomaga w usuwaniu toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Bardzo często to kobiety decydują się na różnego rodzaju diety. Dbanie o zdrowie podczas stosowania konkretnej diety jest bardzo ważne. Kontrola ilości przyjmowanych kalorii powinna być tak samo istotna jak kontrola ilości przyjmowanych minerałów (w składzie wody Cechini m.in magnez, wapń, potas) oraz witamin.

 

 

Zacznijmy od przedstawienia kilku powodów dla których warto pić wodę:

  1. Woda buduje organizm –  ciało człowieka w około 60% stanowi woda. Każda komórka z której zbudowane są tkanki potrzebuje wody, aby żyć.

  2. Woda reguluje temperaturę naszego ciała (termoregulacja).

  3. Woda wspomaga proces trawienia oraz pomaga przy dietach odchudzających.

  4. Woda oczyszcza.

  5. Woda poprawia samopoczucie – dzięki m.in. regulowaniu ciśnienia oraz poprawie zdolności mięśni do skurczów. Poprawia nastrój, dodaje energii, sprawia, że czujemy się witalni.

  6. Woda pomaga przy regeneracji organizmu w czasie chorób układu pokarmowego. Dodatkowo pomaga przy bólach głowy, gorączce. Wysokozmineralizowana woda jest zalecana przy anemiach (uzupełnia minerały).

  7. Woda poprawia wygląd skóry (elastyczność).

 

Znaczenie wody dla organizmu jest bardzo duże. Istotne dla osób będących na diecie powinno mieć picie wody wysokozmineralizowanej – czyli takiej, w której suma składników mineralnych wynosi minimum 1500 mg/l, oraz takiej, która charakteryzuje się wysoką zawartością  minerałów najważniejszych dla zdrowia (m.in magnez i wapń).  Wysokozmineralizowaną wodę Cechini  charakteryzuje wysoka zawartość wapnia w składzie. Wybór wody Cechini to wybór wody pełnej minerałów, która nie tylko nawadnia, ale też dostarcza wartościowych minerałów. Picie wody nie tylko wzmacnia organizm (magnez rozpuszczony w wodzie), ale też go buduje (wapń rozpuszczony w wodzie). Wybierając wodę stworzoną przez naturę wzmacniamy organizm, który zwłaszcza na diecie – potrzebuje odpowiedniego, bezkalorycznego wzmocnienia.

 

Odchudzanie a picie wody

Woda jest niezbędna nie tylko do życia, ale także do poprawnego trawienia pokarmów. Picie wody zwiększa uczucie sytości, pomaga w spalaniu nadmiernej ilości kalorii, oczyszcza organizm, a także pomaga usuwać toksyczne produkty metabolizmu. Woda to podstawowy element procesu odchudzania. Pijąc niedostateczne ilości wody często narażamy się na problemy z nadwagą, zaparcia, osłabienie mięśni, bóle stawowe. Picie wody pomaga w spalaniu spożytych pokarmów, a dodatkowo picie wody wysokozmineralizowanej (czyli takiej w której suma składników mineralnych przekracza 1500 mg/l)  – wzmacnia organizm.

 

Wysokozmineralizowana woda Cechini źródłem wapnia

cechini muszyna wapń

Woda naturalnie nasycona minerałami jest doskonałym wsparciem żywieniowym dla osób na różnego rodzaju dietach eliminacyjnych (nie tylko pod względem zawartości wapnia, ale również wysokiej biodostępności). Każdy kto rezygnuje z mleka i produktów mlecznych – docenia wodę bogatą w naturalny wapń.

Wapń pochodzący z wody mineralnej wykazuje takie same właściwości absorpcji jak mleko. Przedmiot ten stanowił obiekt wielu badań naukowych. Wyniki jednoznacznie mówią o doskonałej biodosępności wody, podkreślając jej ważność w utrzymaniu prawidłowego stanu odżywienia organizmu wapniem.

Ponadto woda jako płyn wchłaniana jest już z poziomu żołądka, a nie jelita, co gwarantuje wysoki poziom dostępności minerałów dla osób z zaburzeniami wchłaniania (np. w nieswoistych chorobach zapalnych jelit). Woda pomaga odciążyć przewód pokarmowy jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych dla życia pierwiastków (w szczególności cennego wapnia).

Wodę Cehini spośród innych dostępnych na rynku wód wyróżnia bardzo wysoka zawartość wapnia. Uzupełnienie diety w wysokozmineralizowaną wodę może znacząco przyczynić się do osiągnięcia dziennego zapotrzebowania na wapń. W jednym litrze wody dostarczamy aż 325,8 mg tego pierwiastka. W łatwy sposób możemy zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń, wypijając 2,5 litra wody, jednocześnie dbając o prawidłowe nawodnienie i dostarczenie pozostałych minerałów (magnez, potas).

 

 

 

 

Zdrowy wygląd skóry

Picie wysokozmineralizowanej wody ma znaczenie dla wyglądu. Skóra to największy organ w naszym ciele. Właściwe nawilżenie skóry łączy się z nawodnieniem, czyli wypijaniem odpowiedniej ilości wody. Skóra, aby zachować swój zdrowy wygląd powinna być odpowiednio nawilżona „od wewnątrz” (czyli nawodniona).

Woda oczyszcza organizm wypłukując z niego toksyny. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody pomaga w usuwaniu toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Oczyszczony organizm charakteryzuje lepszy wygląd skóry.  Picie odpowiednich ilości wody wpływa dobrze na krwioobieg, co z kolei poprawia ukrwienie i elastyczność skóry. W odpowiednio nawodnionym organizmie nie występują niedobory wody, mniejsze jest także ryzyko wystąpienia cellulitu. Właściwie nawilżona skóra „od wewnątrz” to skóra, której komórki zostały odpowiednio nawodnione. Picie wody pozwala nawodnić organizm, a picie wody wysokozmineralizowanej dostarczyć mu składników mineralnych takich jak magnez i wapń.

Wielu dermatologów i dietetyków wskazuje na fakt, że już niewielkie odwodnienie organizmu zaburza pracę komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, co oznacza przyspieszenie procesu starzenia i powstawania zmarszczek.

 

 

 

 

Zdaniem dietetyka 

 

„Zapotrzebowanie na minerały jest u kobiet szczególnie ważne, bowiem zapotrzebowanie na nie jest niejednokrotnie większe niż u mężczyzn. Przykładem może być np. żelazo, na które zapotrzebowanie u mężczyzn określone zostało na poziomie 10mg na dzień, podczas gdy u kobiet (w okresie rozrodczym) na poziomie 18mg. Pokrycie zapotrzebowania na żelazo, na poziomie 10mg nie jest rzeczą trudną, ale już na poziomie 18mg wcale nie jest takie proste. Stąd też to kobiety znacznie częściej mają problemy z anemią niż mężczyźni. Nie dotyczy to tylko żelaza – u kobiet bardzo duże znaczenie odgrywa prawidłowo funkcjonująca tarczyca, która to jest stymulowana przez odpowiednią podaż jodu, selenu i cynku. Prawidłowo funkcjonująca tarczyca znacząco zwiększą szansę na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Stąd też bardzo ważne jest uzupełnienie codziennej diety w minerały. Jako dietetyk mogę z pełną odpowiedzialnością wskazać, że bez wód wysokozmineralizowanych, w których najważniejsze minerały rozpuszczone są w wodzie (łatwa wchłanialność przez organizm) – szansa na prawidłową / odpowiednią podaż niektórych minerałów jest bardzo trudna (oczywiście istnieją inne sposoby, ale bardziej  skomplikowane, wymagające).

Badania wykazują, że poza kolosalnym znaczeniem wody na metabolizm człowieka nieocenione jest również znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Zbyt małe spożycie wody może prowadzić do zwiększonego ryzyka depresji i innych zaburzeń psychicznych. Zatem prawidłowa podaż wody w codziennej diecie może znacząco wpłynąć na poprawę funkcjonowania naszego organizmu”.

 

Dietetyk Karol Augustowski