Powrót

Odchudzanie. Jaką wodę pić

Faktem jest, że picie wody zwiększa uczucie sytości. Jaka woda jest lepsza – gazowana czy niegazowana?

Odchudzanie to proces. Pamiętajmy, że zmiany wprowadzane „na krótko” i „przez chwilę” – rzadko przynoszą efekty. Zdrowa dieta, aktywny tryb życia, równowaga, konsekwencja w przestrzeganiu zdrowych nawyków to często klucz do sukcesu. W temacie odchudzania poruszamy zagadnienie dotyczące prawidłowego nawodnienia. Dla przypomnienia przedstawiamy powody, dla których picie wody jest istotne.

Picie wody jest dobre dla zdrowia organizmu z wielu przyczyn. Generalnie picie wody:

 1. Zmniejsza apetyt i wspomaga odchudzanie.
 2. Likwiduje zaparcia i inne problemy jelitowe.
 3. Oczyszcza organizm z toksyn.
 4. Wspomaga pracę nerek.
 5. Reguluje temperaturę ciała.
 6. Dotlenia organizm.
 7. Poprawia wydolność fizyczną.
 8. Poprawia trawienie, zwiększa metabolizm.
 9. Wspomaga pracę mózgu.
 10. Jest środowiskiem zachodzenia reakcji chemicznych.
 11. Zapobiega artretyzmowi, łagodzi bóle reumatyczne.
 12. Stymuluje pracę serca, zmniejsza ryzyko zawału.
 13. Wspomaga działanie wątroby.
 14. Pomaga zwalczyć skurcze.
 15. Łagodzi bóle głowy i pleców.
 16. wspomaga leczenie cukrzycy.
 17. Redukuje poziom stresu, dodaje energii, poprawia nastrój.

 

Na pytanie: „Która woda jest lepsza, gazowana czy niegazowana w procesie odchudzania” – Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy od naszych preferencji. Niektórzy generalnie unikają napojów gazowanych (problemy z układem trawienia), a większość nie ma z nią żadnych problemów. Niepodważalne jest znaczenie wody wysokozmineralizowanej w codziennej diecie. Woda wysokozmineralizowana to woda, w której suma składników mineralnych przekroczyła 1500 mg/ 1L oraz która charakteryzuje się wysoką zawartością składników mineralnych takich jak magnez i wapń. W grafice – piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia widać, że to woda jest jednym z podstawowych elementów zdrowej diety, warunkującym prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

cechini muszyna

 

Wybierając wodę każdy z nas kieruje się jej smakiem i ceną. Pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę na słowa takie jak:

 • woda wysokozmineralizowana
 • suma składników mineralnych
 • magnez i wapń

 

Spośród opinii lekarzy i dietetyków na temat picia wody możemy przytoczyć:

 

a) Opinię dr. Michała Mularczyka, internisty, dietetyka, kardiologa interwencyjnego, autora książki: „Dieta bez wyrzeczeń”.

„Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do prawidłowej pracy całego organizmu. Nie chodzi tylko o ilość, ale też i jakość tego nawodnienia. Osoba dorosła i zdrowa powinna spożywać około 250ml wody na każde 10kg masy ciała; połowa tej ilości powinna być wysokozmineralizowana. Takie nawodnienie dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na suplementację minerałów u pacjentów leczonych preperatami moczopędnymi, co stanowi spory odsetek osób w podeszłym wieku”

 

b) Opinię dr. Karola Augustowskiego, dietetyka

” Woda ma kolosalne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania organizmu. Wpływa na utrzymanie stałej temperatury ciała i warunkuje prawidłowy przebieg istotnych procesów życiowych. Jest absolutnie niezbędna do prawidłowego trawienia pokarmów, wchłaniania składników odżywczych, wydalania produktów metabolizmu i toksyn. Jest to substancja, której nasz organizm nie potrafi magazynować w większej ilości, dlatego też niezbędne jest jej regularne dostarczanie każdego dnia. Jej niedobór może doprowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji do zmniejszenia wydolności fizycznej organizmu, zaburzeń termoregulacji, zmniejszenia apetytu. Badania wskazują, że niedobory wody prowadzą również do zaburzeń pamięci, koncentracji i nastroju. Najwięcej minerałów jest w wodach wysokozmineralizowanych. Wybierając wodę warto zwrócić uwagę, m.in na ilość wapnia, ponieważ jego prawidłowa podaż ma kolosalne znaczenie dla wykształcenia prawidłowej struktury kości i zmniejszenia ryzyka występowania chorób (np. osteoporoza). Picie wody i prawidłowe nawodnienie mają kolosalne znaczenie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.”

Picie wody ma ogromne znaczenie nie tylko w procesie odchudzania. Istotne jest picie wody codziennie – ponieważ „nawodnienie” to podstawa zdrowia. Ważne jest świadome dokonanie wyboru własnej wody. Nawodnienie ma znaczenie. Zwracajmy uwagę na ten temat i analizujmy skład tego co pijemy.

 

 

 

właściwości wody