Powrót

Razem dla środowiska – wybieraj rPET

Wykonaliśmy część ważnej pracy – Teraz Ty!

 

Nie każdy z nas rozumie skrót „rPET” widniejący na butelce wody mineralnej. W efekcie skrót, który dodatkowo symbolizuje ideologię gospodarki o obiegu zamkniętym – jest niedoceniany i niezauważany. To bardzo niepokojący znak, który pokazuje,  że wielu ekologicznych procesów i podstawowych pojęć wciąż nie rozumiemy.

 

 

Wyróżniamy dwa rodzaje skrótów: PET oraz rPET

Skrótem PET (politereftalan etylenu) oznaczone są butelki wyprodukowane pierwszy raz z tworzywa sztucznego. Skrótem rPET są natomiast oznaczone butelki PET, które zostały poddane procesowi recyklingu. Oznacza to, że otrzymały one „ponowne życie” dzięki naszej współpracy: konsument wyrzucił plastikową butelkę wraz z zakrętką do żółtego kosza, a marka Cechini doceniła gospodarkę o obiegu zamkniętym i wprowadziła na rynek Polski butelki powstałe w 100% z recyklingu i nadające się w 100% do recyklingu. Każda ze stron wykonała pracę na rzecz wspólnego dobra. W efekcie wszyscy pomogli zahamować proces nadprodukcji dóbr. Zamiast wytwarzać nowy materiał i zaśmiecać – wykorzystaliśmy tworzywo, które powstało wcześniej (PET zmienił się w rPET). Razem ponownie przetworzyliśmy ten sam materiał. Nie wyprodukowaliśmy kolejnego produktu niepotrzebnie. Zachowaliśmy się ekonomicznie i odpowiedzialnie, a ziemia „odetchnęła z ulgą”.

 

 

 

 

Dlaczego rPET?

Butelki oznaczone skrótem rPET powstały z przetworzonego materiału.

Wybierając rPET:

  • nie doprowadzamy do nadprodukcji dóbr – stale wykorzystujemy raz stworzony materiał,
  • ograniczamy emisję CO2 (do około 80%),
  • ograniczamy zużycie wody oraz energii (około 80-90%),
  • nie zaśmiecamy środowiska,

 

 

 

Powinnismy wybierać butelki rPET szanując przyrodę i mając świadomość znaczenia procesów, które codziennie zmieniają świat (tak! Butelka, którą właśnie wyrzucono do niewłaściwego kosza wygenerowała konieczność wprowadzenia na rynek nowej butelki). Ponieważ wykorzystujemy dziś ogromne ilości tworzyw – wybór produktu oznaczonego skrótem rPET powinien być dla nas czymś naturalnym. Z dóbr natury człowiek powinien korzystać odpowiedzialnie. Nie zaśmiecajmy więc ziemi. Natura dba o nas codziennie, dlatego my także dbajmy o naturę.

 

 

 

Co oznacza gospodarka o obiegu zamkniętym?

 

 

Na stronie Ministerstwa czytamy, że:

„Gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane”.

Marka Cechini jako pierwsza wprowadziła na Polski rynek butelki powstałe w 100% z recyklingu i nadające się w 100% do recyklingu. Butelki rPET marki Cechini charakteryzuje i odróżnia od butelek PET czerwony znak graficzny, który prezentowany jest na przodzie etykiety wody wysokozmineralizowanej Cechini Muszyna.

Aby butelka PET została butelką rPET wystarczy, że wyrzucisz ją do żółtego kosza wraz z zakrętką. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest w tym procesie prawidłowe sortowanie odpadów w Twoim domu. Z żółtego kontenera butelka trafia do sortowni śmieci, która w kolejnym kroku przekazuje butelki do zakładu przetwórczego. W zakładzie butelki zostają oczyszczone i zmielone. W procesie przetwarzania usuwane są wszelkie zanieczyszczenia i powstaje granulat potrzebny do produkcji nowych butelek. Za butelkę rPET uznaje się butelkę powstałą już w 50% z recyklingu. Butelka rPET marki Cechini pochodzi w 100% z recyklingu i nadaje się w 100% do recyklingu.

 

 

Ekonomia i gospodarność – oszczędzając dbamy

W XXI wieku przyzwyczailiśmy się do tego, aby „chcieć być eko”, równocześnie nie rozumiejąc tego pojęcia i nie reprezentując „eko” postawy.

Przykładowo:

  • nie wiemy jak prawidłowo sortować odpady,
  • kupujemy więcej niż potrzebujemy – wyrzucamy kilogramy jedzenia,
  • nie wykorzystujemy „do końca” (przykładowo nie wyciskamy do końca pasty do zębów, wyrzucamy 1/4 produktów),
  • bierzemy więcej i nie zwracamy uwagi na ilość ani jakość (ze sklepów przynosimy dziesiątki plastikowych reklamówek),

 

Choć powyższe to tylko kilka przykładów – wiele możemy zmienić w temacie ekonomii i odpowiedzialności. Zdecydowanie największe zmiany zaczynają się od nas, ponieważ to my codziennie podejmujemy małe decyzje, które mają ogromne znaczenie dla środowiska. Recykling to bardzo ważny proces, a gospodarkę o obiegu zamkniętym powinien doceniać każdy producent, dla którego to co naturalne – jest bezcenną wartością, o którą należy dbać.

 

Sprawdzone tworzywo, które jest w gospodarce od lat

PET to politereftalan etylenu, a dokładnie poliester kwasu tereftalowego i glikolu etylenowego. Związek ten jest polimerem.  Tworzywo od lat siedemdziesiątych wykorzystywane jest do produkcji butelek, a sam materiał wyprodukowano już w 1941 roku. Ten sam polimer, z którego produkowane są butelki PET wchodzi w skład  noszonych przez nas ubrań. Z włókien wytworzonych z PET produkuje się dzianiny i tkaniny (między innymi polar, dakron i tergal), liny i tym podobne. Politereftalan etylenu wykorzystywany jest do produkcji włókien, naczyń, opakowań do żywności, niewielkich kształtek i obudowań urządzeń elektronicznych. PET jest dziś tworzywem wszechstronnie wykorzystywanym – towarzyszy nam w życiu codziennym od lat. Nie szybko znajdziemy jego substytut, a rynek wielu różnych producentów nie prędko z niego zrezygnuje.

 

 

Nie zaśmiecaj – honoruj w swoim domu rPET

Zgodnie z faktami dotyczącymi tworzywa PET:

  • czas rozkładu butelki PET to okres od 100 do nawet 1000 lat,
  • wyrzucane co roku butelki z PET mogłyby utworzyć wieżę o wysokości 28 mln km,
  • z 450 plastikowych butelek po proszku do prania — można wybudować trzyosobową parkową ławkę.

 

Zwracając uwagę na powyższe – pomagajmy przetwarzać surowiec, wybierajmy produkty powstałe z recyklingu, sortujmy odpady. Dlaczego? Dlatego, że nasze codzienne praktyki mają ogromny wpływ na środowisko. Producenci, którzy postanowili tworzyć butelki rPET wykonali już część naszej wspólnej pracy na rzecz natury. Kolejną część prac powinni wykonać konsumenci. Tak niewiele trzeba, aby przyłączyć się do ważnego dla gospodarki procesu. Już dziś możesz pomóc – wyrzuć plastikową butelkę wraz z korkiem do żółtego kosza. Nie budujmy plastikowych wież … Posiadajmy tylko tyle butelek i produktów ile potrzebujemy. Przetwarzajmy ponownie to co możemy – szanujmy i bądźmy „ekonomicznie skąpi” w trosce o środowisko naturalne.

 

sortowanie odpadów cechini muszyna