Powrót

Woda wysokozmineralizowana w diecie sportowców

 

 

Woda jest szczególnie doceniania przez sportowców, dla których to co naturalnie wzmacnia – jest bezcenne. Jakie wartości ma wysokozmineralizowana woda i za co cenią ją sportowcy?

 

Najczęściej woda jest doceniana przez tych, dla których wysiłek fizyczny jest elementem codzienności. Wielu sportowców, trenerów personalnych, instruktorów fitness zwraca uwagę na znaczenie wody mineralnej, a zwłaszcza tej wysokozmineralizowanej (suma składników mineralnych powyżej 1500 mg/l) w codziennej diecie. Prawidłowe nawodnienie jest ważne, dlatego zwracamy uwagę na to co w wodzie jest wartościowego (minerały takie jak magnez i wapń). Zacznijmy od przedstawienia kilku powodów dla których warto pić wodę:

 

 1. Woda buduje organizm –  ciało człowieka w około 60% stanowi woda. Każda komórka z której zbudowane są tkanki potrzebuje wody, aby żyć.

 2. Woda reguluje temperaturę naszego ciała (termoregulacja).

 3. Woda wspomaga proces trawienia oraz pomaga przy dietach odchudzających.

 4. Woda oczyszcza.

 5. Woda poprawia samopoczucie – dzięki m.in. regulowaniu ciśnienia oraz poprawie zdolności mięśni do skurczów. Poprawia nastrój, dodaje energii, sprawia, że czujemy się witalni.

 6. Woda pomaga przy regeneracji organizmu w czasie chorób układu pokarmowego. Dodatkowo pomaga przy bólach głowy, gorączce. Wysokozmineralizowana woda jest zalecana przy anemiach (uzupełnia minerały).

 7. Woda poprawia wygląd skóry (elastyczność).

 

 

Jaką wodę pić?

Nie każdy z nas zwraca uwagę na jakość pitej codziennie wody. Z pewnością nie każdy z nas wie, że dobra woda to woda:

 • w której suma składników mineralnych przekracza 1500 mg/l (woda wysokozmineralizowana),
 • bogata w minerały ważne dla zdrowia, takie jak magnez i wapń,
 • czerpana ze źródeł zlokalizowanych na wyjątkowych terenach,
 • wyróżniająca się unikatowym smakiem,
 • stworzona przez naturę,
 • wydobywana i rozlewana na terenie jednej miejscowości,
 • pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym,

 

 

Picie wody w trakcie wysiłku fizycznego

Według zaleceń ACSM (American College of Sports Medicine – ACSM), aby zapobiegać odwodnieniu w trakcie wysiłku, należy przyjmować od 500 do 600 ml płynów na 2-3 godziny przed podjęciem wysiłku. Po rozgrzewce należy spożyć kolejne 200-250 ml płynu. W czasie aktywności zaleca się picie kolejnych 200-300 ml, co 15-20 minut. Trenując nie powinniśmy doprowadzać organizmu do momentu, w którym silnie odczuwa on pragnienie, ponieważ oznacza to nadmierną utratę wody. Dbając o zdrowie i odporność, a także sięgając często po wodę powinniśmy wiedzieć, jak wybrać odpowiednią dla zdrowia wodę – czyli wodę bogatą w minerały i składniki mineralne. Zawsze warto czytać etykiety produktów i zwracać uwagę na najważniejsze wartości, które stanowią o jakości wody (m.in skład, suma składników mineralnych, pochodzenie, miejsce wydobycia i rozlewu, zawartość cukru, jakość potwierdzona certyfikatami).

 

 

właściwości wody

 

 

Woda w diecie sportowców

 

E.LECLERC MOYA Radomka Radom to jeden z najszybciej rozwijających się żeńskich klubów siatkarskich w kraju.  Klub założony w 1971 roku w Radomiu, na dzień dzisiejszy może pochwalić się jedną z najlepszych drużyn obecnego sezonu TAURON Ligi. Zawodniczki reprezentujące zespół szczególną uwagę muszą poświęcać diecie. O formę sportowców często dba cały zespół specjalistów: trener, coach, dietetyk, lekarz, psycholog. Uwagę poświęca się najdrobniejszym szczegółom dlatego też zapytaliśmy reprezentantki Radomki o ich dietę.   Zawodniczki zwracały uwagę nie tylko na jedzenie, ale także na wodę.

„(…) Jem 5 posiłków dziennie. Dostosowuje godziny posiłków do godzin treningów. Zwracam uwagę na odpowiednią ilość węglowodanów. Piję dużo wody. Przy 2 treningach w ciągu dnia nawet 5 litrów. Staram się unikać cukrów prostych i tłuszczy nasyconych. Jem dużo warzyw. Staram się wybierać produkty ekologiczne”.

 

cechini muszyna

 

Podczas długich dni treningowych (8h dziennie) każdy szczegół diety ma znaczenie, a każda kropla wody przed, po i w trakcie treningu jest na wagę złota. Wartość oraz jakość wody warunkują zawarte w niej poszczególne pierwiastki. Dla osób, w których życiu sport jest ważny – szczególnie istotne są magnez i wapń.

Magnez regeneruje komórki, obniża ciśnienie, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza napięcie oraz zapobiega kurczom mięśni. Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym kości. Ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych i chorób nowotworowych, zapobiega osteoporozie, korzystnie wpływa na przemianę materii. Magnez, wapń i potas rozpuszczone w wodzie mineralnej wpływają korzystnie na przemianę materii, są niezbędne do utrzymywania prawidłowej czynności serca oraz aktywności układu mięśniowo-nerwowego. Pijąc wodę istotne jest sprawdzenie jej prawdziwej wartości. Przed wyborem wody w sklepie polecamy analizę jej etykiety. Dobry wybór wody to wybór wody, która jest nie tylko smaczna, ale także wartościowa.