Powrót

Naturalna woda lecznicza Zofia – Cechini Muszyna

Czy znacie właściwości wód leczniczych? Czym charakteryzują się wody lecznicze, gdzie można je znaleźć i czy warto je pić?

 

Cechini Muszyna – producent naturalnej wody wysokozmineralizowanej, bogatej w składniki mineralne takie jak magnez i wapń w swojej ofercie wód wysokozmineralizowanych posiada także wodę leczniczą Zofia.

Zgodnie z definicją wód leczniczych, woda lecznicza to woda: podziemna, pierwotnie czysta, o stałym składzie chemicznym, z dużą zawartością składników mineralnych takich jak magnez i wapń. Wyróżniamy kilka rodzajów wód leczniczych.

 

Wody lecznicze w zależności od składu mogą być wykorzystywane w leczeniu:

 

  • kamicy nerkowej – dzięki silnym właściwościom moczopędnym sprzyjają usuwaniu się “piasku” oraz złuszczonych komórek układu moczowego,
  • infekcji górnych dróg oddechowych – wysoka zawartość minerałów powoduje upłynnienie śluzu i ułatwia ewakuację flegmy,
  • rekonwalescencji po urazach i złamaniach – rozpuszczone jony wapnia i magnezu wpływają na mineralizację kości,
  • nerwic i innych chorób układu nerwowego – jony bromkowe mogą działać uspokajająco i nasennie,
  • nieżytów układu pokarmowego – głównie żołądka i jelit, dzięki wspomnianemu już wpływowi na pracę mięśni gładkich.

 

Wody lecznicze mogą również być stosowane w postaci kąpieli lub inhalacji. Korzystnym wpływem wód leczniczych na pielęgnację i higienę zajmuje się balneologia. Kąpiele w wodach leczniczych mają działanie kojące, uspakajające, zmniejszające alergie, wspomagające gojenie ran skórnych.

 

Wody lecznicze: rodzaje

Najpopularniejszymi wodami leczniczymi występującymi na terenie Polski są:

  • szczawy zawierające kwaśne węglany wapnia, sodu i dwutlenek węgla;
  • szczawy żelaziste, które dostarczają też związków żelaza, i alkaliczne;
  • wody chlorkowo-sodowe, które poza chlorkiem sodu zawierają jod, brom i żelazo;
  • wody siarkowe – poza związkami siarki często mają chlorek sodu.

 

Wody lecznicze różnią się między sobą rodzajem, jakością, składem mineralnym. Pochodzenie zdecydowanie ma znaczenie. O wodach Krynicy Zdroju i Muszyny mówi się nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Nasi sąsiedzi mają nam czego zazdrościć.

 

Woda lecznicza Zofia

Najlepiej opis wody Zofii obrazuje opinia specjalisty, którą udostępniamy.

„Woda mineralna z ujęcia ZOFIA 2 jest naturalnym surowcem leczniczym bogatym w pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń, sód. Skład chemiczny dopuszcza  jej stosowanie w zabiegach terapeutycznych jak balneoterapia, inhalacje czy płukanki. Kuracja pitna wodą mineralną pomaga w profilaktyce i leczceniu chorób układu trawienia, chorób układu nerwowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, osteoporozy, otyłości.

Choroby układu moczowego, zwłaszcza kamica nerkowa czy  niewydolność nerek zależne są zarówno od ilości przyjmowanych płynów jak i od ich jakości. Udowodniono wielokrotnie iż ważna jest rola mikroelementów  w procesie powstawania kamieni jak i ich zapobieganiu.

Skład omawianej wody mineralnej zapewnia poziom pierwiastków śladowych pozwalających na jej stosowanie w profilaktyce chorób nerek.

Przyjmowanie dużej ilości płynów, 2,5 do 3l, o  obojętnym lub lekko kwaśnym  odczynie,  zawierających  pierwiastki śladowe takie jak sód, wapń czy magnez jest  postępowaniem zalecanym w zapobieganiu kamicy przez wszystkie stowarzyszenia urologiczne na świecie.

„Woda mineralna z ujęcia Zofia spełnia wszystkie wyżej wymienione założenia i może być rekomendowana w kuracji pitnej w chorobach urologicznych i nefrologicznych”

Dr n. med. Piotr Maciukiewicz, Konsultant Wojewódzki ds. Urologii Województwa Małopolskiego.

cechini muszyna

Powyższa grafika przedstawia opakowanie naturalnej wody leczniczej Zofia.

 

 

 

Wody Zofia w Pijalni Sanatorium Wiktor – historia

Woda Zofia dostępna jest w Pijalni Sanatorium Wiktor – Cechini Medical & SPA na Łopacie Polskiej.

Do Pijalni wody doprowadzona jest woda lecznicza z odwiertów Zofia II oraz Wiktor. Pierwotny odwiert wody leczniczej Zofia wykonano w 1936 roku; na źródło trafiono przypadkowo podczas poszukiwania słodkiej wody dla wznoszonego budynku Wiktor. Woda była wydobywana do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Ze względów technicznych, po stwierdzeniu skażenia wody studnia została zlikwidowana.

Wodę z odwiertu Zofia II, oddano do eksploatacji w 1970 roku. Jest to woda lecznicza, mineralna swoista 0,39%, wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, siarczkowa, szczawa HCO3 – Na – Mg – Ca (S,CO2). W związku z dużym zainteresowaniem ofertą leczniczą sanatorium, nastąpił wzrost zapotrzebowania na wodę leczniczą. W roku 2018 wykonano na Łopacie Polskiej kolejny odwiert, z którego wydobywana jest woda lecznicza Wiktor, szczawa o charakterystyce wodorowęglanowo-sodowo-magnezowej, żelazistej, metakrzemowej, HCO3 – NaMg (Fe, H2SiO3, CO2).

Ze względu na właściwości, wody ze zdrojów Zofia II i Wiktor stosuje się w chorobach układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty żołądka, schorzenia dróg żółciowych, zaparcia), w kamicy nerkowej i stanach zapalnych dróg moczowych, chorobach przemiany materii. Kuracja pomocna jest również w nadciśnieniu tętniczym, ogólnym osłabieniu, jako środek odtruwania organizmu i stymulacji układu immunologicznego.

Zainteresowanych wodą Zofia zapraszamy do odwiedzenia pięknego ośrodka Victor Medical & SPA w Żegiestowie Zdroju

 

cechini muszyna